• Чому слід обрати саме казан?

  • Вибираємо форму казана

  • 7 відмінностей казана з чавуну та алюмінію

  • Чеклист для остаточного вибору

Чому слід обрати саме казан?

Приготувати плов, бограч, рибну юшку чи лагман можна і в звичайній каструлі чи гусятниці. Але досягти саме того неперевершеного смаку можна тільки в спеціалізованому посуді. Невипадково з давніх-давен ці страви готують саме у казанах.

Такі страви відрізняються яскравою смаковою насиченістю та ароматом багаття. Особливу роль казанам відводять при приготуванні східних страв – казан незамінний для плову чи шурпи. А також, наших українських страв, таких як: рибна юшка чи закарпатський бограч. Але домогтися справжнього чарівного смаку можливо лише правильно обравши відповідний казан. І тут постає питання: який краще вибрати казан. Перше, що цікавить покупця – це матеріал, з якого виготовлено виріб.

Хоча люди з досвідом переважно купують у нас казани з чавуну, однозначно сказати що даний матеріал є стовідсотково найкращий ми не можемо. Це все індивідуально. Наприклад, казан чавунний Брізол підходить як для дому, так і для походу в ліс. Він має плоске дно, можна ставити на плиту і підвішувати за дужку на тринозі, але досить важкий та дорожчий. А казани з алюмінію – легкі та дешевші. То який обрати?

Вибираємо форму казана

Спочатку розберемося з формами – це швидко.

Є три форми (типи) казанів. Неважливо, то алюміній чи чавун.

  1. Туристичнамає плоске дно, завдяки чому казан стійкий і може використовуватись без триноги (встановлюватись на решітку, садж, кухонну плиту, духову шафу). Ідеально підходить для приготування страв як вдома, так і на вогнищі.
  2. Азіатська (татарська)призначена для готування страв на вогнищі чи мангалі, напівсферична форма має свої переваги та недоліки. Товсті стінки і округле дно акумулюють тепло по всій поверхні казана і сприяють рівномірному готуванню їжі. Але казан не стійкий і треба використовувати підставки, триноги.
  3. WOK ця форма є поєднанням азіатської форми казана та плоского дна, як в туристичній формі. Відмінний варіант для домашнього застосування. Такі вироби дозволяють зробити найсмачнішу їжу на електричній або газовій плиті.

7 відмінностей казана з чавуну та алюмінію

Якщо ви вагаєтесь з якого матеріалу вам краще вибрати казан, ми спробуємо показати вам різницю між чавуном та алюмінієм – ця інформація допоможе вам визначитись.

 

Властивості

Чавунний казан

Алюмінієвий казан

1

Швидкість приготування

Середня

Швидка

2

Особливості використання  на кухні

Сумісний з усіма видами плит

Не сумісний з індукційними плитами

3

Швидкість розігріву

Середня

Швидка

4

Вага

Важкий

Легкий

5

Термін експлуатації

Довговічний

Середня тривалість

6

Особливості догляду

Після миття потрібно витирати насухо та змащувати олією, щоб не утворювалася іржа

Не можна використовувати абразивні губки і агресивні миючі засоби, щоб не пошкодити захисну плівку

7

Прожарювання з сіллю перед використанням

В більшості виробників – Потрібно

Не потрібно

 

Ми навели 7 відмінностей між матеріалами, тепер вибір за вами.  Для яких цілей ви його купуєте і як будете його використовувати?  Подумайте, який казан використовувати буде зручніше?

ЧЕКЛИСТ для остаточного вибору

  1. Для початку треба визначитись з формою казана, яка підходить найбільше. Це залежить від цілей використання. Тобто, ви купуєте його для кухні, для приготування на вулиці, на мангалі, у лісі тощо.
  2. Якщо у вас індукційна варочна поверхня, алюміній до неї не примагнітиться. Хоча, вже придумали і пластини-прехідники, які вставляються між алюмінієвим посудом і варочною поверхнею.
  3. В залежності від улюблених страв, спирайтесь на швидкість приготування в казані. Якщо обираєте чавун – це повільне тушкування, смаження, а також довге зберігання тепла. Алюмінієві казани швидше захолонуть, а також через сильний вогонь страви можуть підгоріти.
  4. Чи впливає на ваш вибір швидкість розігріву казана, обирайте самі. В чавунному посуді їжа готується трішки довше, так як цей матеріал довше нагрівається, проте страва виходить більше насиченою саме в чавунному казані.
  5. Вага є одним із вагомих факторів вибору. Чавунні казани важчі, особливо якщо це на 15-30л, то не кожен зможе підняти. Хоча зазвичай такі казан купують на великі компанії, де точно знайдеться парочка «міцних горішків». Якщо хочеться чавунний казан для дому, оберіть ТМ Brizoll – товщина стінок зменшена до оптимального рівня, що робить казан відчутно легшим.
  6. Термін експлуатації. Якщо ми говоримо про те, який казан вам довше прослужить то це однозначно чавунний. Чавун більш міцний та довговічний матеріал. Алюмінієвий казан має середню тривалість по термінам експлуатації.
  7. Особливості догляду. У чавунному казані їжу зберігати не можна, а після миття треба витирати насухо, змащувати олією, щоб не покрився іржею. Взагалі, за чавуном треба клопотливий догляд. Детальніше в наших статтях про догляд. Алюмінієвий казан ви можете помити навіть на десятий день і не турбуватися що з ним щось станеться. Проте застосовувати абразивні губки і агресивні миючі засоби не можна, щоб не пошкодити матеріал.
  8. Алюмінієві казани готові до використання відразу після покупки. Чавунні – треба прокалювати, щоб очистити їх від технічного масла, яке використовують для зберігання. Проте ТМ Brizoll заявляє, що їх казани змащуються рослинною олією і прокалювати їх не треба, лише гарно вимити перед першим використанням.

Сподіваємось, ми допомогли вам визначитись з вибором казану.

Оцініть статтю, залишайте коментарі.

Вдалих покупок! Команда ЖАРу.