-
Коротко про чавун
-
Види чавуну
-
Основні види лиття чавуну
-
-
Переваги та недоліки чавуну
-
Переваги
-
Недоліки
-
-
Що отримують з чавуну і де він використовується?
Коротко про чавун
Чавун. У багатьох це слово асоціюється з чимось важким, міцним та чорним. І не дарма. Чавун – це сплав заліза та вуглецю. Вміст вуглецю в чавуні від 2 до 6%, решта – залізо, домішки і легуючі добавки.
Існує кілька видів чавуну:
-
Білий чавун. Характеризується світлим кольором на зламі.
-
Сірий чавун. Колір зламу даного виду чавуну – сірий.
-
Ковкий чавун. Є похідним від білого чавуну, отриманим за допомогою тривалого відпалу.
-
Високоміцний чавун. У складі високоміцного чавуну – кулястий графіт. Його утворення пов’язане з процесом кристалізації. Високоміцним чавун називається тому, що основа його ослаблена не сильно, в порівнянні з чавуном, в складі якого знаходиться пластинчастий графіт.
-
Половинчастий чавун. Хімічний склад половинчастого чавуну являє собою об’єднання таких компонентів, як перліт, ледебурит, пластинчастий графіт. Вуглець представлений у вигляді цементиту.
Основні види лиття чавуну:
-
Лиття в землю (лиття в піщано-глинисті форми). Лиття в землю є порівняно простим і економічним технологічним процесом. У багатьох галузях машинобудування (автомобілебудування, верстатобудування, вагонобудування і ін.) При масовому виробництві виливків найчастіше застосовується цей метод.
-
Лиття чавуну в кокіль. Кокіль – металева форма з природним або примусовим охолодженням, що заповнюється розплавленим металом під дією гравітаційних сил. Після застигання і охолодження, кокіль розкривається і з нього витягується виріб. Потім кокіль можна повторно використовувати для відливання такий же деталі.
-
Лиття в ХТС. Однією з сучасних технологій є лиття в ХТС (холодно-твердіючї суміші). Відповідно до цієї технології, форми для лиття виготовляють з самозастигаючих сумішей, до складу яких входять смоли та інші сполучні компоненти.
-
Лиття по моделях, що газифікуються. Технологія лиття по газифікованих моделях є однією з найперспективніших в даний час технологією лиття чавуну. Цю технологію можна віднести до способу лиття по виплавлюваних моделях, але відміну на відміну від даних подібних способів модель видаляється (газифікована) не до заливки, а в процесі заливки форми металом, який витісняє (заміщаючи) «випаровується модель» з форми, займає звільнилися простір порожнини форми.
-
Лиття в піщані форми. За допомогою лиття в піщані форми отримують до 75% всіх виливків. Цим методом можна отримати вироби масою понад 100 тонн, з мінімальною товщиною стінок 3 – 5 мм.
Переваги та недоліки чавуну
Переваги
В першу чергу це екологічність і відмінні гігієнічні якості. До того ж чавунний посуд не руйнується в кислотно-лужних розчинах, добре миється та прогрівається, довго зберігаючи акумульоване тепло. Слід зазначити довговічність і широку лінійку асортименту, економічність та відносно нескладний процес виробництва чавунних виробів. Широкий спектр застосування пояснюється легкою обробкою (куванням), високою тепловіддачею і міцністю. чавун вважається найбезпечнішим та екологічним матеріалом для приготування їжі. Залізо забезпечує матеріалу високу теплопровідність та гігієнічність. Їжа приготована у чавунному виробі збагачується іонами заліза, що робить її смачнішою та кориснішою!
Недоліки
Найбільш слабкими сторонами сплавів вважаються крихкість і схильність до іржавіння навіть при короткочасній взаємодії з водою. До того ж вироби з чавуну відрізняються великою вагою і специфічним набором фізико-механічних характеристик, які потребують особливих умов для їх транспортування, збирання та обслуговування.
Що отримують з чавуну і де він використовується?
Матеріал досить популярний в машинобудуванні та інших галузях промисловості. Це головний компонент вихідних матеріалів для виплавки сталі в кисневих конвертерах, мартенах і електродугових печах.
Крім того, чавун – найбільш популярний сплав для виготовлення виливків різної форми посуду. Затребуваність чавуну пояснюється високими характеристиками міцності та достатньою щільністю.Такий посуд екологічно чистий, з природніми антипригарними властивостями, довговічний та найбільш витривалий з усіх. Його використовують на домашній та професійній кухні, для приготування страв на відкритому вогні, для запікання страв в духовій шафі. Посуд з чавуну може витримати максимально велику температуру, не боїться перегріву, не деформується.
Казани з чавуну дуже добре утримують тепло, розігріваються рівномірно по всій поверхні. Плов, рибна юшка чи бограч в казані біля вогнища – це незрівнянний смак та чудово проведений час разом з друзями та сім'єю. Казани для вогню мають декілька форм, а також комплектуються кришкою звичайної форми або кришкою-сковородою, на якій можна підсмажити золотисту картоплю, м'ясо або стейки.
Також в нашому асортименті є:
- чавунні сковорідки та сковорідки гриль з гарантією від виробника 100 років.
- чавунні каструлі в яких можна жарити, шкварити, пекти, запікати, тушити та варити.
- чавунні решітки для гриля, які вміщуються в рюкзак, а приготовані на них стейки чи риба з рум'яними полосками будуть неодмінно шедевром.
- чавунні жаровні до 40 сантиметрів в діаметрі, що дозволить насмажити картоплі на велику компанію, спираючи жаровню просто на стінки мангала.
- чавунні сковорідки для млинців з природними антипригарними властивостями та смаком млинців, як у дитинстві.